Tarifu un tirdzniecības spriedzes pieaugums starp ASV un Ķīnu var būtiski ietekmēt Apple plašo piegādes ķēdi, kas joprojām ir ļoti atkarīga no Ķīnas.
Apple ir atklājis, ka plāno pārcelt visu ASV pārdoto iPhone tālruņu komplektāciju uz Indiju, ziņo Financial Times. Pašlaik uzņēmums joprojām lielāko daļu savu iPhone komplektē Ķīnā.
Tas varētu notikt jau nākamajā gadā, jo uzņēmums mēģina samazināt savu atkarību no Ķīnas saistībā ar pašreizējo tirdzniecības un tarifu spriedzi starp ASV un Ķīnu.
Pašlaik Apple pārdod vairāk nekā 60 miljonus iPhone gadā ASV, kas visi varētu tikt ražoti Indijā līdz nākamā gada beigām, atbalstot Apple mērķi dažādot piegādes ķēdi. Ja tā, tad pašreizējā iPhone ražošana Indijā būtu jāpalielina, piektdien ziņoja FT.
Pēdējos vairākos gados Apple ir ieguldījis ievērojamus līdzekļus Ķīnā, lai izveidotu visprogresīvāko ražošanas līniju, kas uzņēmumam bija ļoti svarīgi, lai kļūtu par pasaules tehnoloģiju līderi vairāk nekā 3 triljonu dolāru (2,7 miljardu eiro) vērtībā, liecina Companies Market Cap.
Apple izmanto plašu ražošanas partneru un rūpnīcu tīklu Ķīnā, piemēram, Luxshare Precision Industry un Foxconn. Tiem ir plašas ražotnes tādās pilsētās kā Džendžou, kas pazīstama arī kā “iPhone City”.
iPhone tiek ražoti arī citās Ķīnas pilsētās, piemēram, Uhaņā, Šeņdžeņā, Kunšāņā, Pekinā, Tjandzjinā, Huidžou un Guandžou, turklāt Apple ir arī ļoti sarežģīts montāžas process.
Tomēr Ķīnu tagad ir skārušas ASV nodevas līdz pat 145%, vienlaikus arī noteikusi savus tarifus pret ASV, līdz pat 125%.
Lai gan ASV valdība nesen ir paudusi viedokli, ka tā vēlas panākt kompromisu ar Ķīnu, kā arī tiek ziņots, ka apsver iespēju pazemināt dažus no šiem tarifiem, Apple piegādes ķēde joprojām var tikt ietekmēta.
Apple akcijas cena ceturtdien biržā NASDAQ noslēdzās par 1,8%. Tomēr pēdējā mēneša laikā tas samazinājās par 5,6%.
Indijā Apple jau ir palielinājis savas ražošanas iekārtas ar tādiem līgumražotājiem kā Foxconn un Tata Electronics.
Uzņēmums galvenokārt ar savu piegādātāju starpniecību veido bāzes Indijas dienvidu štatos, piemēram, Karnatakā un Tamil Nadu, tādās pilsētās kā Bangalora. Foxconn ir arī rūpnīca Haidarabadā, kas galvenokārt koncentrējas uz AirPods ražošanu.
Dažiem citiem Apple piegādātājiem, piemēram, Pegatron Technology India un Wistron, ir arī ražotnes Indijā.
Tomēr, ņemot vērā to, cik liels ir ASV iPhone tirgus, visticamāk, Apple būs vēl vairāk jāpalielina investīcijas Indijas ražotnēs, lai pilnībā apmierinātu pieprasījumu un samazinātu atkarību no Ķīnas.
Lai gan ASV bija noteikušas tā dēvētos savstarpējos tarifus 26% apmērā arī Indijai, tagad tas ir apturēts uz 90 dienām, kamēr valsts mēģina vienoties par divpusēju tirdzniecības līgumu ar ASV. Tomēr ASV vispārējie 10% tarifi joprojām ir piemērojami Indijai.
Apple arī vēlas paplašināt savas ražotnes Vjetnamā, kas jau ir liels Apple ražošanas centrs, kas ražo iPad, MacBook un Apple Watches un iPhone.
Tāpat tā apsver iespēju investēt ražošanas iekārtās Indonēzijā, lai gan konkrēti plāni vēl nav atklāti.
Apple nākamnedēļ ziņos par saviem 2025. gada pirmā ceturkšņa ieņēmumiem, potenciāli nodrošinot investoriem labāku priekšstatu par to, kā tarifi varētu ietekmēt uzņēmumu nākamajos mēnešos.